Právě si prohlížíte Rendez-vous à la française motivuje studenty středních škol

Rendez-vous à la française motivuje studenty středních škol

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuCJV

Téměř dvě stovky středoškoláků z Brna a okolí se v úterý sešly na Masarykově univerzitě, aby se zúčastnily unikátní akce nazvané Rendez-vous à la française. Tuto akci společně organizovala Masarykova univerzita, francouzské velvyslanectví, Jihomoravský kraj a další instituce. Akce se na půdě Masarykovy univerzity konala poprvé a setkala se s velkým zájmem z řad studentů středních škol i jejich pedagogů.

Málo se ví, že Francie je třetím nejvýznamnějším ekonomickým partnerem České republiky a pátým největším zaměstnavatelem. V Česku působí přes 500 francouzských firem, které zaměstnávají více než 70 tisíc lidí. Nicméně, firmy často postrádají zaměstnance se schopností plynně hovořit francouzsky. Cílem této akce bylo ukázat středoškolákům benefity spojené se studiem francouzštiny a seznámit je s možnostmi studia v česko-francouzských studijních programech v Česku či přímo ve Francii.

Během odpoledne proběhlo několik workshopů, na nichž vyučující z Centra jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity, JAMU, Univerzity obrany a FAST VUT představili středoškolákům možnosti pokračování ve studiu s francouzštinou a nabídli jim konkrétní aktivity, které využívají ve svých kurzech. Studenti měli také možnost získat užitečné rady pro vytvoření profilu na LinkedIn, přípravu životopisu, a dokonce si i vyzkoušeli simulovaný pracovní pohovor ve francouzštině.

Vyučující z center jazykového vzdělávání si pro účastníky připravili tematické aktivity, aby studentům ukázali specifické slovní zásoby svých oborů. Jedním z atraktivních workshopů byl i ten zaměřený na vojenskou terminologii, kde studenti mohli vyzkoušet, jak vypadá typický vojenský rozhovor ve francouzštině nebo pojmenovávali části výstroje vojáka ve sváteční uniformě.

Celkově akce Rendez-vous à la française na Masarykově univerzitě poskytla středoškolákům inspirativní a praktické informace ohledně výhod studia francouzštiny a dalšího vzdělávání v této oblasti. Doufejme, že podobné akce budou pokračovat v budoucnosti a třeba inspiruje studenty maturitních ročníků k podání přihlášky na Univerzitu obrany.